3 Şubat 2014 Pazartesi

NİETZSCHE AĞLADIĞINDA

NİETZSCHE AĞLADIĞINDA
ÖZGÜN ADI:  When Nietzsche Wept
YAPIM:  2007 - ABD
YÖNETMEN:  Pinchaz PERRY
OYUNCULAR:  Katheryn Winnick, Armand Assante, Ben Cross, Andreas Becket, 
               Jamie Elman
TÜRÜ:  Dram

Filmi araştırırken afişi ve genel anlamda bilgileri buradan aldım, wikipedianın katkılarını da unutmamam gerekiyor.

Kitabını yakalayan ender filmlerden biriydi. Sık sık okuduğum kitapların filmlerini izlerken hayal kırıklığına uğradığım için okuduğum kitapların filmlerini izlememeye gayret ediyorum. Kış Okuma Şenliği kapsamında izlediğim filmi kitabı gören herkes tavsiye etmişti. İyi ki bunu seçmişim. Görselle arası pek iyi olmayan ben bile beğenerek izleyebildiysem herkes izler.

Bir de Bülbülü Öldürmek adlı kitabı okudum bu Etkinlik kapsamında ve filmini izlemeye kesin kararımı verdim.

Filmin finali çok güzeldi. Diğer bölümler bazan arada boşluk varmış hissi yaratsa da kitabı kadar güzel anlatmıştı. Bence Mathilde pek rolünü yapamıyordu ama onun da rolü pek yoktu, filme kötü bir şeyler katmadı. Jamie Elman; Nietzsche rolünü çok iyi oynamıştı. 

Toplam 95 dakika süren filmde zamanın nasıl aktığını bile farketmedim. 
When Nietzsche Wept
Katheryn Winnick; Lou Salome rolünü başarıyla oynamıştı. Lou'yu izlerken bir kadının göz önünde olmazsa da; bir erkeğin ne kadar dışlarsa dışlasın hayatında oynadığı derin rolünü görebildim. Bu durum aslında Bertha'da da vardı ama o kadar dikkat çekmiyordu. Bertha ile Lou kendi alanında önemli iki erkeğin hayatına yön veren iki kadın aslında. Biri olumlu birisi olumsuz davranışlarıyla ikisini de aslında aynı çıkmazlara sürüklüyor. 

Filmin müziği de güzeldi, filmin konusu ya da oyuncuların yanında hiç de mütevazı durmayan danslarıyla göze sözleriyle kulağa hitap ediyordu. Müziğin bestecisi Sharon Farber gerçekten başarılı bir iş çıkarmış. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder