2 Mayıs 2013 Perşembe

03 -Constance ya da yalnızlıklar - Lawrence DURRELL

CONSTANCE
Kitap 351 sayfa
Can yayınlarından çıkmış
1996 yılında basılmış
CONSTANCE


Livia'yı sıkılarak okumuştum. Bu da başlarda öyle gelişti. Bana gereksiz gibi gelen anlatımları uzamış ruh halleri ya da ortam tasvirleri çok geldi. Yazım ve imla hataları çok fazlaydı bir ara korsan okuyorum hissine bile kapıldım. Kitap savaş psikolojisini ve belirsizliğini çok iyi anlatmış.

Constance'ı bu gün bitirdim. Güzel bir kitaptı. Özellikle kadın - erkek ilişkilerine farklı bakış açısıyla ilginçti.  İkinci dünya savaşı sırasında Avignon'un durumuyla beraber insanların ruhsal durumlarını da irdeleyen anlatımı güzel bir kitap. Hele Büyük Petro'nun vasiyetnamesi tam ikinci dünya savaşı ruhuna uygun düşmüş. Bunu okuyunca neden Ruslar değil de Almanlar böyle davrandı demeden edemedim. Fakat vasiyetnamenin bazı yerlerinde Almanların buna yatkın olduğunu okudum ve sorumun cevabını aldım. 


KİTAP ÖZETİ: Constance'ın kardeşi Livia kaybolur ve bir süre sonra onun nazilere katıldığını öğrenir. Duyduklarına inanmayan Constance kızılhaç çalışanı olarak Avignon'a gider. Bu arada prensle mısır'a giden Blandford ve Constance'ın eşi Sam dikkatsizliği yüzünden askeri bölgeye girerler ve top atışı sonucu Sam ölür Blandford belinden yaralanarak sakatlanır. Avignonun eskisi gibi olmadığını gören Constance orada kız kardeşi ile karşılaşır ve kız kardeşi evde intihar eder. Şehrin kötü koşulları ve kardeşinin intiharından sonra Constance oradan ayrılır. Daha sonra prensin arkadaşı Affada ( Sebastian ) aşık olur. Devamını yazmayayım okuyup öğrenmek daha iyi olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder