24 Aralık 2013 Salı

38 - EYLÜL - MEHMET RAUF

EYLÜL
BASKI:  Belirtilmemiş
YAYINEVİ: Parıltı Yayıncılık
         352 Sayfa 
EYLÜL
Aslında bu kitabı bir hafta önce bitirmiştim, bloğa eklemeye fırsat bulamadım şimdi müsait olunca hemen ekledim. Ertelendikçe kalacak yoksa.
Kitabın 5-8 sayfaları yazarın hayatını anlatıyor, 8-16 sanatçı kişiliğini anlatıyor, 16-24 eserlerini anlatıyor ve 25. sayfadan itibaren kitap başlıyor. Yazar hakkında bilgim sadece Eylül adlı romanının ilk psikolojik içerikli Türk romanı olduğu idi, başka da birşey bilmiyordum. En çok Halit Ziya Uşaklıgil'den etkilenmiş ve bazı eserlerinde onun etkileri fazlasıyla görülüyormuş. Kitapları genellikle aşk romanları ve içinde fikir anlatan cümleler pek bulunmazmış. Halit Ziya Uşaklıgil "Kırk Yıl" adlı kitabında "Kitaplarının ilham kaynağı aşklarıdır" diye anlatmaktadır.
Bu kadar mini özet yeter gelelim kitaba; konusu evli bir kadına aşık olan Necip ve bu aşka zamanla karşılık vererek bir çıkmaza sürüklenen Suat'ın gizli aşkını anlatıyor. 
Kitapta uzun ve sade doğa tasvirleri vardı. Ağırlıklı olarak Necip Bey'in psikolojik durumunu anlatıyor, Suat'a aşkını açıkladıktan sonra ara ara Suat'ın da psikolojik durumuna yer versede kitap Necip'in psikolojisi üzerinden ilerliyor. 
Not aldığım kağıdı bulamadığım için bir tane alıntıyla yetinmek zorunda kaldım.

Demek, herkesin başkasında şikâyet ettiği şey kendinde bulunabiliyor ve bunu fark etmeyerek başkalarında suçladığı şeyi kendinde mazur görüyordu?     Sayfa 264

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder